2006 Men

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Overall

Race

First

Last

 

 

Swim

App. Rate

Cat

T1

Cat

Bike

Bike

Bike

App. Rate

Cat

T2

Cat

Run

Run/Race

Run

App. Rate

Cat

Place

Number

Name

Name

Age

Island

Time

Time/100m

Place

Time

Place

start

finish

split

MPH

Place

Time

Place

Start

Finish

Split

Min./ Mile

Place

1

31

Dick

Luttekes

44

STM

0:14:23

0:01:48

4

0:00:47

1

0:15:10

1:11:47

0:56:37

13.7

1

0:01:04

10

1:12:51

1:41:26

0:28:35

7:09

1

2

33

Frits

Bus

50

STM

0:17:00

0:02:07

9

0:01:06

3

0:18:06

1:17:27

0:59:21

13.0

2

0:00:43

2

1:18:10

1:47:56

0:29:46

7:27

2

3

27

Matt

Crafts

28

STJ

0:14:10

0:01:46

3

0:00:58

2

0:15:08

1:17:29

1:02:21

12.3

3

0:00:43

1

1:18:12

1:51:04

0:32:52

8:13

9

4

24

Jeff

Miller

45

STJ

0:14:53

0:01:52

5

0:01:10

4

0:16:03

1:20:42

1:04:39

12.0

4

0:01:27

15

1:22:09

1:54:49

0:32:40

8:10

6

5

29

John

Burgard

23

STC

0:15:20

0:01:55

7

0:01:16

6

0:16:36

1:24:01

1:07:25

11.4

5

0:01:07

11

1:25:08

1:55:35

0:30:27

7:37

3

6

35

Ben

Hastell

20

STT

0:12:05

0:01:31

1

0:03:12

15

0:15:17

1:26:06

1:10:49

10.9

7

0:01:12

13

1:27:18

1:59:02

0:31:44

7:56

4

7

21

John

Harper

47

STC

0:15:01

0:01:53

6

0:01:15

5

0:16:16

1:25:10

1:08:54

11.3

6

0:01:01

8

1:26:11

2:03:30

0:37:19

9:20

11

8

25

Adam

Thill

40

STJ

0:17:55

0:02:14

12

0:02:13

10

0:20:08

1:42:01

1:21:53

9.5

9

0:01:11

12

1:43:12

2:15:54

0:32:42

8:11

7

9

22

Glen

Millar

39

STT

0:19:09

0:02:24

13

0:01:37

7

0:20:46

1:43:15

1:22:29

9.3

10

0:01:27

15

1:44:42

2:16:43

0:32:01

8:00

5

10

28

Bruce

Sewer

35

STT

0:16:36

0:02:05

8

0:04:49

19

0:21:25

1:42:09

1:20:44

9.6

8

0:02:26

18

1:44:35

2:17:24

0:32:49

8:12

8

11

30

Peter

Alter

47

STJ

0:17:36

0:02:12

11

0:01:56

8

0:19:32

1:46:10

1:26:38

8.9

13

0:00:47

3

1:46:57

2:23:44

0:36:47

9:12

10

12

39

Fay

Hsu

 

STT

0:21:24

0:02:40

19

0:02:54

13

0:24:18

1:50:31

1:26:13

8.9

12

0:00:55

6

1:51:26

2:34:40

0:43:14

10:49

15

13

26

Thomas

Kelley

45

STJ

0:17:03

0:02:08

10

0:02:35

12

0:19:38

1:44:05

1:24:27

9.1

11

0:02:13

17

1:46:18

2:35:11

0:48:53

12:13

18

14

37

Daryl

Jaschen

46

STC

0:13:51

0:01:44

2

0:02:59

14

0:16:50

1:58:51

1:42:01

7.5

16

0:00:52

5

1:59:43

2:38:21

0:38:38

9:40

13

15

40

Jason

Budsan

39

STT

0:20:09

0:02:31

17

0:03:23

16

0:23:32

1:58:48

1:35:16

8.1

15

0:00:55

7

1:59:43

2:39:26

0:39:43

9:56

14

16

32

Daryl

Dodson

50

STT

0:25:12

0:03:09

21

0:04:31

18

0:29:43

1:58:50

1:29:07

8.6

14

0:03:02

19

2:01:52

2:45:10

0:43:18

10:50

16

17

41

Juan

Flores

37

STT

0:21:08

0:02:38

18

0:02:10

9

0:23:18

2:09:26

1:46:08

7.2

18

0:00:48

4

2:10:14

2:48:46

0:38:32

9:38

12

18

36

Robert

Golb

43

STT

0:20:05

0:02:31

16

0:05:04

20

0:25:09

2:10:10

1:45:01

7.3

17

0:01:19

14

2:11:29

2:57:09

0:45:40

11:25

17

19

34

Ted

Kelliher

41

STJ

0:19:32

0:02:27

14

0:05:19

21

0:24:51

2:26:05

2:01:14

6.3

19

0:01:02

9

2:27:07

3:25:36

0:58:29

14:37

19

20

23

William

Lloyd

46

STJ

0:21:42

0:02:43

20

0:04:04

17

0:25:46

DNF

 

 

 

 

 

 

DNF

 

 

 

21

20

Bruce

Daughtry

52

STC

0:20:02

0:02:30

15

0:02:29

11

0:22:31

DNF

 

 

 

 

 

 

DNF

 

 

 

22

38

Anthony

Spencer

40

BVI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2006 Female

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Overall

Race

First

Last

 

 

Swim

App. Rate

Cat

T1

Cat

Bike

Bike

Bike

App. Rate

Cat

T2

Cat

Run

Run/Race

Run

App. Rate

Cat

Place

Number

Name

Name

Age

Island

Time

Time/100m

Place

Time

Place

start

finish

split

MPH

Place

Time

Place

Start

Finish

Split

min/mile

Place

1

1

Theresa

Harper

40

STC

0:17:34

0:02:12

2

0:01:14

1

0:18:48

1:27:52

1:09:04

11.1

1

0:01:05

2

1:28:57

1:58:55

0:29:58

7:30

1

2

4

Theresa

Dewitt

43

STM

0:18:45

0:02:21

4

0:01:46

3

0:20:31

1:31:00

1:10:29

10.9

2

0:00:53

1

1:31:53

2:05:04

0:33:11

8:18

2

3

3

Jude

Woodcock

50

STJ

0:15:09

0:01:54

1

0:02:06

4

0:17:15

1:33:18

1:16:03

10.1

3

0:01:48

5

1:35:06

2:14:18

0:39:12

9:48

6

4

8

Jodie

Tanino

47

STJ

0:18:59

0:02:22

5

0:01:26

2

0:20:25

1:37:54

1:17:29

9.9

4

0:01:35

4

1:39:29

2:15:27

0:35:58

8:59

3

5

5

Janelle

Zachman

38

STT

0:19:58

0:02:30

6

0:02:44

6

0:22:42

1:43:52

1:21:10

9.5

5

0:02:50

7

1:46:42

2:23:10

0:36:28

9:07

4

6

6

Stephanie

Jones

49

STT

0:18:44

0:02:21

3

0:02:26

5

0:21:10

1:55:12

1:34:02

8.2

6

0:02:43

6

1:57:55

2:44:05

0:46:10

11:33

7

7

7

Chelsea

O'Brien

23

STJ

0:21:32

0:02:42

7

0:03:34

7

0:25:06

2:14:26

1:49:20

7.0

7

0:01:14

3

2:15:40

2:52:59

0:37:19

9:20

5

 

 

 

 

 

2006 Relay Results

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Overall

Race

First

Last

 

 

Swim

App. Rate

Cat

T1

Cat

Bike

Bike

Bike

App. Rate

Cat

T2

Cat

Run

Run/Race

Run

App. Rate

Cat

Place

Number

Name

Name

Island

Age

Time

Time/100m

Place

Time

Place

start

finish

split

MPH

Place

Time

Place

Start

Finish

Split

min/mile

Place

 

Z

Eric

Bauman

STJ

 

0:14:40

0:01:50

3

0:00:24

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Z

Darel Jr.

Christopher

BVI

 

 

 

 

 

 

0:15:04

1:18:22

1:03:18

12.1

3

0:00:19

4

 

 

 

 

 

 

Z

Jeremy

Zuber

STJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:18:41

1:41:54

0:23:13

5:48

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K

Kevin

Lenahan

STT

 

0:16:50

0:02:06

7

0:00:39

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

K

Gabriel

Jimenez

STT

 

 

 

 

 

 

0:17:29

1:20:00

1:02:31

12.3

2

0:00:46

11

 

 

 

 

 

 

K

Gabriel

Jimenez

STT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:20:46

1:53:14

0:32:28

8:07

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H

Michelle

Dizon

STC

 

0:21:13

0:02:39

11

0:00:21

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

H

Robert

Bumann

STC

 

 

 

 

 

 

0:21:34

1:22:21

1:00:47

12.8

1

0:00:25

9

 

 

 

 

 

 

H

Lora

Henry

STJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:22:46

1:58:48

0:36:02

9:00

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B

Tony

Spitzack

STJ

 

0:18:42

0:02:20

10

0:00:35

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

B

Darel

Christopher

BVI

 

 

 

 

 

 

0:19:17

1:29:11

1:09:54

11.1

4

0:00:19

2

 

 

 

 

 

 

B

Tony

Spitzack

STJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:29:30

2:05:47

0:36:17

9:04

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

G

Tory

Lane

STJ

 

0:12:32

0:01:34

2

0:08:38

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

G

Paul

Fredsell

STJ

 

 

 

 

 

 

0:21:10

1:31:05

1:09:55

11.1

5

0:00:23

7

 

 

 

 

 

 

G

Hank

Slodden

STJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:31:28

2:06:17

0:34:49

8:42

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A

Jaimis

Huff

STJ

 

0:17:09

0:02:09

8

0:00:16

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

A

Geri

Droessler

STJ

 

 

 

 

 

 

0:17:25

1:29:09

1:11:44

10.8

6

0:00:19

2

 

 

 

 

 

 

A

Chad

Boaty

STJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:29:28

2:12:36

0:43:08

10:47

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E

Carly

Kauffman

STJ

 

0:15:22

0:01:55

4

0:00:26

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

E

John

Folmsbee

STT

 

 

 

 

 

 

0:15:48

1:36:07

1:20:19

9.6

7

0:00:22

6

 

 

 

 

 

 

E

Tera

Tidwell

STJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:36:29

2:14:08

0:37:39

9:25

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J

Harry

Lenahan

STT

 

0:16:44

0:02:06

6

0:00:34

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

J

Carol

Lenahan

STT

 

 

 

 

 

 

0:17:18

1:42:40

1:25:22

9.0

8

0:00:36

10

 

 

 

 

 

 

J

John

Lenahan

STT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:43:16

2:19:24

0:36:08

9:02

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F

Kendra

Nielsam

STT

 

0:16:32

0:02:04

5

0:00:24

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

F

Jeff

Foley

STT

 

 

 

 

 

 

0:16:56

1:43:43

1:26:47

8.9

10

0:00:12

1

 

 

 

 

 

 

F

Paul

Nielsen

STT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:43:55

2:19:57

0:36:02

9:00

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C

Jeremy

King

STJ

 

0:21:21

0:02:40

12

0:00:22

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

C

Austin

Payne

STJ

 

 

 

 

 

 

0:21:43

1:47:38

1:25:55

9.0

9

0:00:19

5

 

 

 

 

 

 

C

Tony

Monster

STJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:47:57

2:28:22

0:40:25

10:06

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

Pat

Brighton

FLA

 

0:18:31

0:02:19

9

0:00:23

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

I

Woody

Anderson

STJ

 

 

 

 

 

 

0:18:54

1:55:38

1:36:44

8.0

11

0:00:23

7

 

 

 

 

 

 

I

Julie

Stevens

STJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:56:01

2:41:42

0:45:41

11:25

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D

Megan

Iffland

STT

 

0:12:30

0:01:34

1

0:00:06

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

D

Missy

Kom

STJ

 

 

 

 

 

 

0:12:36

2:05:38

1:53:02

6.8

12

0:08:37

12

 

 

 

 

 

 

D

Sherri

heberge

STJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2:14:15

2:45:19

0:31:04

7:46

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Overall

Race

First

Last

 

 

Swim

App. Rate

Cat

T1

Cat

Bike

Bike

Bike

App. Rate

Cat

T2

Cat

Run

Run/Race

Run

App. Rate

Cat

Place

Number

Name

Name

Island

Age

Time

Time/100m

Place

Time

Place

start

finish

split

 

Place

Time

Place

Start

Finish

Split

min/mile

Place

Swim only

127

Unk

Unk

???

 

0:12:11

0:01:31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Swim/Run

444

Jackie

Coyne

Iowa

 

0:20:25

0:02:33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:20:58

2:10:04

0:49:06

12:17

 

Swim only

111

Sybille

Sorentino

STT

 

0:23:21

0:02:55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Run

I

Pat

Brighton

FLA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:56:01

2:53:24

0:57:23

14:21